סדר הנחת תפילין

במדריך הבא נסקור בקצרה את הלכות הנחת תפילין.

זמן הנחת תפילין

תפילין יש להניח בכל יום חול. זמן הנחת התפילין הוא במשך כל היום החל מעלות השחר ועד לשקיעת השמש.

נהוג להניח את התפילין בשעות הבוקר ולהתפלל עם התפילין את תפילת השחר המופיעה בכל סידור תפילה. מי ששכח להניח את התפילין בבוקר יכול להניחן עד סוף היום. כשמניחים תפילין שלא בשעת התפילה חשוב לקרוא עם התפילין לפחות את פסוקי 'קריאת שמע' הכתובות בקלף פרשיות התפילין.

איך מניחים תפילין?

יש לחבוש כיפה בזמן הנחת התפילין ויש המקפידים גם ללבוש טלית או ציצית בזמןן ההנחה.

תחילה מניחים את ה'תפילין של יד' על שריר היד השמאלית ומברכים את ברכת התפילין "ברוך אתה אדנ-י א-לוהנו מלך העולם אשר קידשנו במצותיו וציונו להניח תפילין", לאחר מכן כורכים את התפילין סביב הזרוע 8 כריכות.

לאחר מכן מניחים את ה'תפילין של ראש' על החלק הקדמי של הראש, מעל המצח ומדייקים שהתפילין יהיו באמצע, בדיוק בין העיניים. יש הנוהגים לברך ברכה נוספת על 'התפילין של ראש': "ברוך אתה אדנ-י א-לוהנו מלך העולם אשר קידשנו במצותיו וציונו על מצוות תפילין".

יש להקפיד שלא לדבר כלל בין 'הנחת ה'תפילין של יד' להנחת ה'תפילין של ראש'. גם מי שלא נוהג לברך ברכה נפרדת על ה'תפילין של ראש', יצטרך לברך את הברכה הנוספת, במקרה שדיבר ביניהם.

לאחר מכן כורכים את רצועת ה'תפילין של יד' על האצבע האמצעית (ה'אמה'). בצורת קשירת התפילין ישנם כמה מנהגים שונים בין הספרדים יוצאי עדות המזרח, עדות אשכנז, חב"ד ועוד, וכל אחד נוהג בזה כפי מסורת אבותיו.

עם התפילין חשוב להתפלל תפילה כלשהי ונהוג להתפלל איתן את תפילין השחר. יש גם סדר הנחת תפילין מקוצר למי שלא הספיק להניחן בתפילה, הכולל את פסוקי 'שמע ישראל' ו'קריאת שמע' הכתובות בפרשיות התפילין.

בסיום התפילה חולצים את התפילין בסדר הפוך מסדר ההנחה. ראשית מתירים את קשר האצבעות, לאחר מכן מורידים את ה'תפילין של ראש' ואחר כך מתירים את הכריכות סביב הזרוע ומסירים את ה'תפילין של יד'.

אחסון התפילין

את התפילין יש לאחסן בצורה מכובדת גם מפאת כבודם כתשמישי קדושה, וגם על מנת לשמור עליהם מדברים שעלולים לפסול אותם.

בכל חנות למוצרי יודאיקה ניתן להשיג כיסוי או תיק תפילין המותאם להגן על התפילין. שווה להשקיע. מחיר התפילין גבוה יותר… כן גם חשוב שלא לחשוף את התפילין למזג אוויר קיצוני, לחום ולחות העלולים לפגום בכשרות התפילין.

 

מדריך קביעת מזוזה

איך קובעים מזוזה

במדריך הבא נסקור בקצרה את הלכות וסדר קביעת מזוזה.

איפה קובעים מזוזה?

לא דיי במזוזה בפתח הכניסה הראשית בלבד. יש לקבוע מזוזה גם בכל חדר בבית ובכל פתח המשמש לכניסה וליציאה, גם בשער הכניסה לבית.

פטורים ממזוזה חדרי שירותים ואמבטיה וחדרים ששטחם אינו מגיע לארבעה מטרים רבועים. משרדים, חנויות, מפעלים וכדומה חייבים במזוזה מדרבנן.

התקנת מזוזה

המזוזה נקבעת בצד ימין של הנכנס אל החדר. כיוון הכניסה נקבע על פי מבנה הדלת: אם הדלת נפתחת פנימה, קובעים את המזוזה במשקוף הימני של הנכנס אל החדר. אם הדלת נפתחת החוצה, קובעים את המזוזה בצד ימין של היוצא מן החדר.

בפתח חיצוני המזוזה נקבעת תמיד בימין הכניסה לבית.

איך להתקין מזוזה

את קלף המזוזה יש להכניס לתוך בית מזוזה המגן עליה. ישנו מבחר גדול של בתי מזוזה יפים ומעוצבים בכל מחיר וניתן לבחור לפי הטעם. מזוזה נאה בבית מזוזה מהודר נחשב ל"הידור מצווה".

דבר ראשון חשוב לשים לב להניח את המזוזה כשחלקה העליון למעלה. מזוזה הפוכה אינה כשרה. המזוזה צריכה לעמוד כפי שהיא כתובה, השורה הראשונה למעלה והשורה התחתונה למטה.

למנהג הספרדים קובעים את המזוזה ישרה, במאונך. האשכנזים קובעים אותה באלכסון. לא להתבלבל בכיוון האלכסון: כשאתם עומדים ישר מול המזוזה, חלקה התחתון צריך להיות נטוי ימינה וחלקה העליון שמאלה.

ברכה לקביעת מזוזה

לפני קביעת המזוזה יש לברך את הברכה: ברוך אתה אדנ-י א-לוהנו מלך העולם אשר קידשנו במצותיו וציונו לקבוע מזוזה. 

מעוניינים שנחזור אליכם? מלאו את הטופס המצורף

דילוג לתוכן