מה זה תפילין?

מצוות הנחת התפילין היא אחת מתרי"ג המצוות והיא מוטלת על גברים יהודים מגיל 13 ומעלה. הציווי הוא להניח תפילין בכל בוקר של יום חול.
המצווה מוזכרת ארבע פעמים בתורה, בהן בספר דברים: "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם, עַל לְבָבֶךָ… וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ, וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ" (דברים ו, ו־ח) כלומר, יש לכתוב את דבריו של הבורא ולקשור אותם על היד ועל הראש.

איך מייצרים תפילין

התפילין כוללות שתי יחידות: 'תפילין של יד' ו'תפילין של ראש'. אלו קופסאות עור שחורות ומרובעות, שתוכן חלול ומונחים בהן גווילי קלף עשויים מעור בעל חיים כשר. על גווילי הקלף כתובות ארבע הפרשיות, באמצעות קולמוס ודיו.
יש כללים מדוייקים הקובעים את צורת האותיות, חלוקת השורות, הרווחים שבין הפרשיות ועוד. תפילין שלא נכתבו לפי הכללים האלה, אינן כשרות.
מהתפילין משתלשלות רצועות עור שחורות. אלו משמשות לקשירת התפילין ולהידוקן על הזרוע ועל הראש.
ייצור התפילין הוא תהליך ממושך ומורכב שנעשֶה בעבודת יד. הוא כרוך במאמץ ודורש מומחיות רבה, החל משלב עיבוד העורות וכתיבת פרשיות התפילין, ועד לצביעתן ולגימורן הסופי.

כמה עולה תפילין ומהו המחיר הסטנדרטי?

באופן כללי ישנם סוגים רבים של תפילין שאיכותן תלויה בטיב הכתב, איכות בתי התפילין, טיב הרצועות סוגי כתב התפילין (האר"י, כתב ספרדי) וכו'  אך 'בגדול' ניתן לחלקם לשלושה סוגים:

1. תפילין כשרות – תפילין פשוטים מהודרים (נקראים מהודרים לצורך השוואה עם בתים פשוטים יותר, אך בתים אלו אינם מהודרים). בתים אלו עשויים מעור בהמה דקה. עלות תפילין אלו נע בין 1300 ל-1400 ש"ח.

2. תפילין בהמה גסה – גסות רוב פרודות: יש מעט דבק בין בתי התפילין בחלקם התחתון. תפילין אלו כשרות לכתחילה. עלות תפילין אלו נע בין 1800 ל-2000 ש"ח.

3. תפילין בהמה גסה – גסות פרודות: ללא דבק כלל בין הבתים. תפילין אלו מהודרות. עלות תפילין אלו נע בין  2000 ל-2800 ש"ח.

איפה קונים תפילין?

התפילין הם תשמיש קדושה יקר, הקרוב לליבנו ומלווה אותנו כל חיינו. כשם שלא נעלה על דעתינו לקנות לנו ולמשפחתינו אביזר בטיחותי במקום שאינו מוסמך,  כך התפילין אינן יכולות להירכש בכל מקום ודרושה השגחה ומאמץ רב בכדי שתפילין יהיו כשרות לפי כל הדעות.

ברשת מיטב המסורת ניתן להשיג גם ערכת תפילין לבר מצווה הכוללת טלית ותפילין, סידור, כיפה, וחוברת הדרכה על הנחת התפילין.

רשת מיטב המסורת משווקת אך ורק תפילין בעלות 'תו תקן חב"ד' הנודעות בכשרותן ובמהימנותן. 

לרכישה באתר 'תו פיקוח' עם משלוח עד לבית – לחצו כאן

מעוניינים שנחזור אליכם? מלאו את הטופס המצורף

דילוג לתוכן