מהי מזוזה?

אנחנו חולפים לידה פעמים רבות ביום, פעמים מבחינים בה ופעמים לא. יש הנוהגים לגעת בה, ויש המנשקים אותה.
כמעט אין בית יהודי שמזוזה אינה קבועה בפתחו.
בשנים האחרונות העמיקה התודעה בדבר חשיבות בדיקת המזוזות מעת לעת. הציבור גם למד לבקש מזוזות איכותיות יותר ולהתרחק מן המזוזות הזולות, שכשרותן מפוקפקת.

מזוזה היא אחת מתרי"ג המצוות המוטלות על יהודי. הציווי לקבוע מזוזה מופיע בשתי
פרשיות בתורה, באותו לשון: "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ". כלומר, יש כאן ציווי לכתוב את הדברים בפתחי הבית ושעריו.
שתי הפרשיות שבהן מופיעה מצוות מזוזה הן פרשת "שמע ישראל" (דברים ו,ד) ופרשת "והיה אם שמוע" (דברים יא,יג). לכן שתי הפרשיות האלה נכתבות על קלף המזוזה.
המזוזה נפתחת בפסוק "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד", המבטא את האמונה בא־ל אחד. בהמשך בא הציווי לאהוב את ה', לשים על ליבנו את ציווייו, ללמדם את ילדינו ולהגות בדברי התורה בבוקר ובערב. כמו־כן כתובים בפרשיות האלה הציוויים על תפילין ומזוזה.
המזוזה מסתיימת בהבטחה לאריכות ימינו וימי ילדינו בארץ המובטחת.

איך מייצרים מזוזה?

המזוזה היא יריעת קלף, העשויה מעור של בהמה כשרה, ועליה נכתבות שתי פרשיות התורה בכתב ידו של סופר סת"ם, באמצעות קולמוס ודיו. יש כללים מדוייקים הקובעים את צורת האותיות, חלוקת השורות, הרווחים שבין הפרשיות ועוד. מזוזה שלא נכתבה על־פי הכללים האלה אינה כשרה.
המזוזה יכולה להיות גדולה מאוד או זעירה, ובלבד שהמבנה שלה יישמר וכל האותיות ייכתבו על־פי הכללים.
בצידה השני של המזוזה נכתב השם ש־ד־י, שהוא אחד משמותיו של הבורא. השם הזה יש בו גם משמעות של שמירה, שכן הוא ראשי תיבות של המילים: שומר דלתות ישראל.
את המזוזה מניחים בדרך כלל בנרתיק מגן, המכונה 'בית מזוזה', ואותו מצמידים לדופן הפתח.

כמה עולה מזוזה ומהו המחיר הסטנדרטי?

מחיר המזוזה תלוי במספר גורמים שהמשמעותי ביניהם הוא איכות וטיב הכתב של סופר הסת"ם. באופן כללי עלות המזוזה הפשוטה ביותר היא 150 ש"ח. מחיר זה טומן בחובו את עלויות הקלף ועלות סופר הסת"ם שיושב זמן רב על כתיבת כל מזוזה. באם תוסיפו 50-70 ש"ח נוספים תקבלו מזוזה מהודרת בהרבה שאת יופי והדר הכתב תוכלו לראות בעצמכם.

איפה קונים מזוזה?

למרבה הצער יש בשוק מזוזות זולות שכשרותן מפוקפקת. הן נכתבות במהירות, בלי להקפיד שכל אות תיכתב כהלכה. אל תתפתו. מזוזה כשרה עולה קצת יותר, אבל שווה כל שקל. קנו מזוזות רק בחנות אמינה ובעלת מוניטין. ישנם נוכלים המשתמשים בשם חב"ד שלא כחוק ומוכרים מזוזות שאינן כשרות. רשת מיטב המסורת של בתי חב"ד ברחבי הארץ תוכל לספק לכם מזוזות כשרות ומהודרות בעלות תו תקן חב"ד, הידועות בכשרותן ובהידורם. בנוסף לזה כל מוצרי הסת"ם עוברים בדיקת מחשב והגהת אדם.

 

מעוניינים שנחזור אליכם? מלאו את הטופס המצורף

דילוג לתוכן